O patronie

Łopuszna
Rogoźnik
Kraków

Ks. prof. Józef Tischner urodził się w 1931 r. w Starym Sączu. Rodzice jego byli nauczycielami. Gdy ojciec został dyrektorem szkoły w Łopusznej przenieśli się z Tylmanowej do Łopusznej. "Szkoła, gdzie mieszkaliśmy, leżała niedaleko Dunajca, gdzie często kąpałem się oraz łapałem ryby". - wspominał ks. Tischner. "Najlepszym moim był Jasiek Bryjewski... Często przychodził do mnie i bawiliśmy się razem w wojsko i inne tego rodzaju zabawy. W szóstym roku życia otrzymałem narty, na których jeździłem często z chłopakami ze wsi na Małą i Wielką Górę". Mały Józio bardzo lubił jeździć w odwiedziny do swych dziadków i wujków. "Do wielkiej przyjemności należała jazda do Jurgowa. ... Jazda odbywała się zawsze końmi, czasem tyko na rowerze". Przesiadywał w sklepie u wujka, bawiąc się w sprzedawanie. Chętnie bawił się tez w ogrodzie, gdzie robił z gontów budy i szałasy. "Dziadek zawsze majstrował mi różne zabawki, a babka dawała bardzo dobre jedzenie, do którego należał placek z mąki i ziemniaków pieczony na blachach, którego zwano moskolem". Gdy miał sześć lat zaczął chodzić do szkoły, a właściwie przebiegał z jednej strony domu na drugą, ponieważ Tischnerowie mieszkali w szkole. Tak opisuje wrażenia z pobytu w szkole: "Gdy miałem lat osiem spotkała mnie wielka radość, bo oto urządzało się przedstawienie "O krasnoludkach i sierotce Marysi". Ja byłem jednym krasnoludkiem, zwanym Dobromilem". Gdy Józio miał osiem lat, wybuchła wojna. Rodzina Tischnerów na rozkaz Niemców musiała opuścić Łopuszną. Przez jakiś czas mieszkali w Rabie Wyżnej, a potem sprowadzili się do Rogoźnika.