Szkoła Podstawowa im. ks. prof. Józefa Tischnera w Rogoźniku

 • Kalendarium

  Sobota, 2021-01-16

  Imieniny: Mascelego, Walerii

 • Statystyki

  • Odwiedziny: 428656
  • Do końca roku: 349 dni
  • Do wakacji: 160 dni

XVII Rajd Szkół Tischnerowskich

5-6 paźdz

  W dniach 5-6 października 2017 r. odbył się XVII Rajd Szkół Tischnerowskich organizowany przez Szkołę Podstawową im. ks. prof. J. Tischnera w Rogoźniku. W rajdzie brało udział 9 szkół podstawowych noszących imię ks. profesora z terenu Małopolski oraz Śląska. Ponadto na zaproszenie organizatorów pozytywnie odpowiedziała Szkoła Podstawowa w Zavaznej Porubie ze Słowacji, która współpracuje z Gminą Nowy Targ.

 Całe przedsięwzięcie miało na celu integrację szkół tischnerowskich oraz przybliżenie miejsc związanych z patronem. Rajdy tych szkół są organizowane corocznie przez kolejne szkoły, w tym roku miano organizacji przypadło szkole z Rogoźnika.

 Wspólne spotkanie rozpoczęła Msza św. w Kościele Parafialnym p.w. św. Trójcy w Łopusznej, rodzinnej wsi ks. Tischnera, którą odprawili wspólnie proboszcz parafii Łopuszna ks. Kazimierz Foltyn oraz proboszcz parafii Rogoźnik ks. Andrzej Bukalski. Ks. Andrzej w kazaniu przypomniał osobę ks. profesora i jego związki z Łopuszną, natomiast ks. Kazimierz krótko przedstawił historię zabytkowego kościoła i zwrócił uwagę na jego najcenniejsze elementy architektoniczne.

 Po Mszy św. przyszedł czas na wspólne zdjęcie uczestników rajdu; po czym wszyscy udali się na pobliski cmentarz, na krótką modlitwę przy grobie patrona. Przewodnik grupy p. A. Błaszczyk zwrócił uwagę zebranym na charakter płyty nagrobnej, która wizualnie przypomina ukochane przez księdza Gorce.

 Głównym punktem rajdu było wyjście uczestników na Turbacz. Pod kierownictwem przewodników 2 grupy udały się w Gorce: jedna zdobywała Turbacz z Nowego Targu-Kowańca, natomiast druga z Ostrowska. Pomimo niesprzyjającej pogody uczestnicy ochoczo pokonywali drogę, słuchając opowieści przewodników, nie tracąc przy tym dobrego humoru. Wszyscy cali i zdrowi, tylko trochę przemoknięci, zdobyli upragnioną górę. Gorąca herbata i ciepły posiłek w schronisku na Turbaczu zrekompensowały trud wędrówki oraz kapryśną niepogodę.

 Integracji szkół sprzyjał wspólny śpiew uczestników oraz pokaz połączony z prezentacją przygotowany przez GOPR. Ponadto w schronisku był czas na wieczorne posiady, wspólne opowieści oraz rozwiązywanie zadań konkursowych przygotowanych przez przewodników grupy.

 W dniu następnym po nocy spędzonej w warunkach typowo turystycznych w schronisku, po obfitym śniadaniu i ogłoszeniu wyników konkursu oraz po wspólnym pamiątkowym zdjęciu, „rajdowicze” wyruszyli w drogę powrotną do Łopusznej, by w Ośrodku Wypoczynkowym „Natanael” zasiąść do obiadu. Uczestnikom przy obiedzie towarzyszyli dyrektor ZEAS-u p. J. Batkiewicz, wójt Gminy Nowy Targ p. J. Smarduch oraz „ojciec” rodziny szkół tischnerowskich p. K. Tischner, brat patrona. Po okolicznościowych przemówieniach, wspólnych zdjęciach i rozdaniu pamiątkowych upominków szkołom przyszedł czas na słowa podziękowania i pożegnania.

 Rajd Szkól Tischnerowskich pomimo niesprzyjającej aury okazał się być ważnym elementem edukacji, przypomnieniem wartości, jakie niesie za sobą osoba patrona szkół ks. prof. J. Tischner. Dodatkowo wpłynął pozytywnie na integrację szkół tischnerowskich, odnowił ją oraz umożliwił wielu uczestnikom zobaczenia ważnych miejsc związanych z ks. Tischnerem.

 Szkołę Podstawową w Rogoźniku reprezentowali uczennice i uczniowie kl. VII i VI: Zuzanna Murzydło, Wiktoria Górz, Kacper Kwak, Dawid Kwak, Jakub Czubernat, Karol Kwak i Marcin Tylka pod czujnym okiem nauczycieli: Małgorzaty Jakubowicz, Katarzyny Pańtak i Roberta Barczaka. Całością poczynań kierowała dyrektor szkoły Monika Pacyga.

 Szkoła Podstawowa im. ks. prof. J. Tischnera w Rogoźniku składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom prywatnym, instytucjom i firmom, które przyczyniły się do realizacji rajdu, za wsparcie finansowe i materialne. Szczególne słowa podziękowania kieruje do sołtysa wsi Rogoźnik p. Kazimierza Zubka i Rady Sołeckiej oraz do wójta Gminy Nowy Targ p. Jana Smarducha za okazaną życzliwość, zrozumienie dla działań oraz wsparcie finansowe i ufundowanie pamiątek dla wszystkich uczestników imprezy.

Robert Barczak