Szkoła Podstawowa im. ks. prof. Józefa Tischnera w Rogoźniku

 • Kalendarium

  Piątek, 2021-03-05

  Imieniny: Aurory, Fryderyka

 • Statystyki

  • Odwiedziny: 434913
  • Do końca roku: 301 dni
  • Do wakacji: 112 dni

Wyjazd na 'Kolędowanie z Kardynałem

      

Już od czerech lat  przedstawiciele  Szkoły Podstawowej im. ks. prof. J. Tischnera Rogoźniku, parafii i Gminy Nowy Targ przed Bożym Narodzeniem biorą udział  w  kolędowaniu  z  JE  ks. kardynałem Stanisławem Dziwiszem, które odbywa się podczas uroczystego otwarcia wystawy szopek i prac plastycznych dzieci z Podhala. To wyjątkowe spotkanie ma miejsce w Krakowie,     w Muzeum Archidiecezjalnym im. Kardynała Karola Wojtyły.

     Jako organizatorzy Gminnego Konkursu Szopek Szkoła Podstawowa  w Rogoźniku  prezentuje na tej wystawie prace przestrzenne, chcąc pokazać i promować talenty oraz umiejętności uczniów szkół naszej gminy.

Na otwarcie wystawy udała się p. Grażyna Hlawacz-Lisiecka - dyrektor szkoły w Rogoźniku, ks. Andrzej Bukalski - proboszcz parafii, p. Kazimierz Zubek – sołtys wsi Rogoźnik oraz zaproszeni goście: p. Jan Smarduch - Wójt Gminy Nowy Targ, p. Beata Szewczyk - Sekretarz Gminy Nowy Targ, p. Adam Hajnos – radny Gminy Nowy Targ, p. Włodzimierz Majerski wraz ze swoją kapela góralską, która działa przy Szkole Podstawowej w Krauszowie  oraz laureaci Gminnego Konkursu Szopek organizowanego przez szkołę w Rogoźniku. Byli to: Anna i Lidia Chmielak z Knurowa, Zuzanna Głowacz i Iwona Kuchta  z Łopusznej, Julia i Aleksandra Majerczak z Ostrowska.  Z regionalnymi przysmakami wybrały się Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Rogoźniku: Zofia Komperda, Maria Bukowska, Anna Król i Danuta Hajnos .

Delegacji towarzyszył  zespół regionalny „Skałka” z Rogoźnika oraz katecheta – p. Robert Barczak .

Z JE  ks. kardynałem Stanisławem Dziwiszem kolędowali również:  Jan Gacek – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Borze wraz z uczniami, Rafał Szkaradziński – Wójt Gminy Szaflary, Władysław Piaściak - Wójt Gminy Tokarnia i zespół z Tokarni - „Kliszczaki”.

Wyjątkowa, świąteczna  atmosfera towarzyszyła przez cały czas spotkania. Rozśpiewani  uczestnicy powitali kolędami przybywającego JE  ks. kardynała Stanisława Dziwisza.

Kolędy i pastorałki na zmianę przeplatały się z krótkimi przemówieniami  wójtów  gmin: Szaflar, Nowego Targu i Tokarni oraz dyrektorów szkół z Boru i Rogoźnika. Nie zabrakło też tańca góralskiego w wykonaniu naszych  uczniów Karola Kwaka i Weroniki Skrzypek.

Przed przejściem do pomieszczeń z przygotowaną ekspozycja szopek, złożone zostały życzenia i podarunki dla JE  ks. kardynała. Na obecnych wielkie wrażenie zrobiła mowa p. Adama Hajnosa – radnego z Rogoźnika oraz wykonanie ukraińskiej kolędy przez Witalija Maksymenko – Konsula Generalnego Ukrainy w Krakowie.

Następnie nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy, oglądanie szopek i prac plastycznych.  Zachwycały one wysokim poziomem wykonania, pomysłowością w wykorzystaniu materiałów oraz artystycznym kunsztem. JE  ks. kardynał  Stanisław Dziwisz  chwalił piękne szopki i z wielkim uznaniem wypowiadał się o zdolnościach dzieci z Podhala. 

Nastepnie degustowano potrawy regionalne. Wielkim wzięciem cieszyły się te, serwowane przez nasze niedoścignione panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Na stole kusiły: kapusta z grochem, moskole, smalec, korboce, oscypki, chleb na zakwasie i swojska kiełbasa. Nie brakowało też słodkich placków i ciast.

Kolędowanie dobiegło końca. Szczęśliwi ze spotkania z JE  ks. kardynałem  Stanisławem Dziwiszem, dumni z naszych twórców szopek i pełni radości ze spotkania,  żegnaliśmy gospodarza wystawy - ks. dr Andrzeja Józefa Nowobilskiego dyrektora muzeum.

Uczestniczenie w tym szczególnym wydarzeniu, to dla nas ogromne wyróżnienie. Wspólne kolędowanie i otwarcie wystawy było dla wszystkich wielkim przeżyciem, które pozostawiło  niezapomniane wrażenia.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zwiedzania wystawy:

 „SZOPKI Z PODHALA I PRACE PLASTYCZNE DZIECI”

Ekspozycja mieści się w budynku Muzeum Archidiecezjalnego

im. Kardynała Karola Wojtyły

 przy ulicy Kanoniczej 19 w Krakowie.

Wystawa czynna do 4 lutego 2015 r.

 

Grażyna Hlawacz-Lisiecka, Marta Dziwisz

 

 

Na stronie internetowej http://krakow.gosc.pl/doc/2290587.Podhale-u-stop-Wawelu można przeczytać o otwarciu wystawy.