kwiet

"Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz"
Albert Einstein

22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, wymyślono go po to abyśmy się pochylili nad losem planety, na której żyjemy. Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety, dlatego każdy powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan. Nasze życie jest od niej uzależnione. Oczywiście dbać o środowisko powinniśmy nie tylko tego jednego dnia ale cały czas. Natomiast ten dzień ma nas skłonić do refleksji nad tym, co robimy aby chronić przyrodę, co możemy zmienić w naszym postępowaniu, aby żyć ekologicznie czyli w zgodzie z naturą.

Hasło Dnia Ziemi w tym roku brzmi: "End Plastic Pollution". Dotyczy ono walki z zanieczyszczeniem planety plastikowymi odpadami. Celem każdego Dnia Ziemi jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, skutkami zanieczyszczeń środowiska, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody w wielu częściach świata.

"Drzewa i kamienie nauczą Cię rzeczy, których nie usłyszysz z ust żadnego nauczyciela"
Claraval

W naszej szkole Dzień Ziemi obchodziliśmy 26 kwietnia. Uczniowie klasy VII wraz z opiekunem przygotowali gazetkę ścienną dotyczącą Dnia Ziemi oraz plakaty o tematyce związanej z ochroną przyrody i hasła ekologiczne, które wisiały w całej szkole.

Dla uczniów klas 0-III przygotowano krótki quiz ekologiczny, przeprowadzono pogadankę dotyczącą ochrony przyrody. Następnie uczniowie rozwiązywali rebusy i krzyżówki o tematyce ekologicznej a młodsze dzieci malowały ekologiczne malowanki.

Uczniowie klasy VII dla swoich młodszych kolegów z klasy: IV, V, VI przygotowali prezentacje multimedialne dotyczące: zanieczyszczeń środowiska, efektu cieplarnianego i kwaśnych deszczy. Następnie uczniowie tychże klas pisali test ekologiczny sprawdzający ich wiedzę ekologiczną .

Dziękujemy wszystkim za aktywny udział.

Krystyna Kaczmarczyk